Prečo nevyužiť výhodu úradu práce a absolvovať rekvalifikačné kurzy zadarmo?

Vraj najlepšia investícia je tá, ktorú vložíme do seba. V tomto prípade však nejde o investíciu v tom pravom slova zmysle. Stáť vás to bude jedine váš čas, ktorým naozaj nebudete plytvať zbytočne. Rekvalifikačné kurzy sú totiž zdarma, keďže sú preplácané úradom práce.

Položme si teda otázku, prečo by človek nevyužil možnosť získania a nadobudnutia nových vedomostí či zručností počas toho, ako je evidovaný na UPSVaR?

rekvalifikačné kurzy
Je úplne jedno, či si mamička po materskej, čerstvý absolvent školy alebo človek, ktorý sa po dlhšej dobe snaží opäť uplatniť na trhu práce. Možno len jednoducho meníš zamestnanie, z ktorého si z nejakého dôvodu odišiel. Ak si evidovaný na USVaR, prihlás sa na rekvalifikačné kurzy a využi túto možnosť vo svoj prospech.

Najčastejšími problémami v súvislosti s nezamestnanými ľuďmi, s ktorými sa ako vzdelávacia inštitúcia stretávame, sú:

 • vyštudovaná škola a nedostatok praxe,
 • slabá alebo takmer žiadna predstava o konkrétnej práci,
 • minimum či nedostatok zručností v digitálnej oblasti,
 • dlhodobé vyčlenenie z pracovného prostredia a ťažké uplatnenie sa,
 • nekvalitný životopis či motivačný list,
 • neschopnosť predať sa,
 • zlé komunikačné zručnosti,
 • nízka sebadôvera.

Chystáte sa na pracovný pohovor? Tu nájdete zopár trikov, ako sa na pohovor pripraviť.

rekvalifikačné kurzy

Prečo absolvovať rekvalifikačné kurzy alebo čo tým stratím?

Človek evidovaný na úrade práce tým nestratí nič, môže akurát tak získať. Čas, počas ktorého ste evidovaný, môžete využiť efektívne v súvislosti so svojím vzdelávaním. Získate nové vedomosti v konkrétnej oblasti, ako teoretické, tak aj praktické, ktoré si osvojíte a vyskúšate doslova na vlastnej koži.

1. Všade samá prax, no kde ju získať, keď som venoval väčšinu svojho života štúdiu?

Kľúčový problém mladých ľudí, ktorí sú pomerne čerství absolventi škôl. Čo s diplomom či maturitným vysvedčením, ak všetci vyžadujú prax?

rekvalifikačné kurzy

Áno, absolvovaním mesačného kurzu nenahradíte požadovanú ročnú prax. Dovolím si však tvrdiť, že nadobudnutými vedomosťami (nie len teoretickými, ale najmä tými praktickými) zo správnej oblasti, dokážete konkurovať iným uchádzačom. Dôležité je zaujať a odprezentovať svoju osobnosť ako v životopise, tak priamo na pohovore.

Zaujať môžete aj napríklad marketingom, prečítajte si prečo je marketing dôležitý.

2. Chcem pracovať, neviem však ani veľmi kde

S týmto sa stretávame v mnohých prípadoch. Ľudia chcú zarábať, chcú proste mechanicky chodiť do práce alebo si len povedia, že budú podnikať. Po otázke ,,V akej oblasti?” nastáva ticho alebo odpoveď: ,,To ešte neviem.”

Nemajte len vidinu peňazí, peňazí a peňazí. Uvedomujem si, že z pekných očí sa nenajete, no mať nekonkrétne ciele či prázdnu vidinu ,,nejakých peňazí” je síce pekné, no nestačí to.

Dôležité je mať reálnu predstavu, objektívne vyčísliť hodnotu svojich kvalít a vedieť, čomu sa vlastne v živote chcem venovať.

Ak chcete vedieť aká je  náplň práce asistentky: Od kávy až po kopírku, prečítajte si článok. 

rekvalifikačné kurzy

Jasná predstava o práci vám pomôže vybrať si vhodné rekvalifikačné kurzy a po ich absolvovaní z nich ťažiť aj pri uchádzaní sa o pracovnú pozíciu či priamo v práci.

 

3. Žijeme v online svete

Fakt, že doba sa za posledné roky veľmi rýchlo mení a technológie napredujú denno denne je, či chcete či nechcete, reálny a pravdivý. Nevidím dôvod proti tomuto nijakým spôsobom bojovať, pretože verte, tento boj máte vopred prehratý.

Realitu treba prijať takú, aká je, neobracať sa k nej chrbtom. Naopak, čo tak vyťažiť z nej maximum a využiť ju vo svoj prospech? Počítačom proste neujdete, ak si nehľadáte vyslovene manuálnu či vysoko umeleckú prácu.

Myslím si však, že svet digitalizácie pomaličky zasahuje už aj do týchto oblastí, ktoré sa jej môžu zdať na prvý pohľad cudzie. Veď už aj poľnohospodársky priemysel pracuje napríklad s dronmi, architekti či dizajnéri výkresy už dávno zahodili a spisovatelia majú celý obsah svojej rozpísanej knižky v notebookoch.

Áno, opakujem sa, všetko závisí od oblasti, v ktorej si prácu hľadáte. Ideálne je však využiť rekvalifikačné kurzy, na ktorých získavate praktické zručnosti z konkrétnej oblasti v rámci práce na počítači. To platí predovšetkým pre ľudí, ktorí chcú pracovať kdekoľvek v office.

Online pôda je dokonalým pracovným priestorom pre každého freelancera. Kto je freelancer a aká je jeho práca?

rekvalifikačné kurzy

4. Nedokážem sa opäť zamestnať, venoval som posledné roky rodine

Ak sa človek na určitý čas vyčlení z pracovného kolobehu, je veľmi náročné vrátiť sa opäť naspäť. Možno to nevyzerá ako nič ťažké, no ľudia majú problém vrátiť sa a znova začleniť do nového kolektívu, v ktorom majú fungovať.

Vznikajú problémy so socializáciou, budovaním nových vzťahov a s tým spojenou komunikáciou. Neveria si, sú utiahnutí a v neposlednom rade sa nedokážu správnym spôsobom ,,predať”.

Rekvalifikačné kurzy sú možnosťou nadviazať si nové vzťahy alebo cestou socializovať sa. Ak kurzy nie sú zbytočne preplnené, vzniká tu dokonalý priestor oprášiť si svoju komunikáciu či sa v nej jednoducho zdokonaliť. Diskusie, prezentácie, aktivity či vystupovanie pred skupinou ľudí dokáže človeka posunúť na inú komunikačnú úroveň a odbúrať komunikačné bariéry. Že si pri komunikácii neveríte? 10 tipov ako zlepšiť komunikačné zručnosti

 

5. Čo musím spĺňať, ak chcem absolvovať rekvalifikačné kurzy alebo čo s týmto článkom?

Podmienkou je byť evidovaný na ÚP. Ak máte potvrdenie o evidencii, môžete sa uchádzať o kurz kedykoľvek a hneď. Rekvalifikačné kurzy sú bezplatné, takže za nič neplatíte vôbec nič.

rekvalifikačné kurzy
 • vyberte si rozumne oblasť, v ktorej sa chcete zdokonaliť a porozmýšľajte, čo od kurzu očakávate a ako ho môžete pri uchádzaní o prácu či v budúcom povolaní zúžitkovať
 • typ kurzu si vyhľadajte na internete a urobte si prieskum, aká inštitúcia kurz ponúka a v ktorom meste je možné kurz absolvovať
 • ak musíte do mesta dochádzať z okolitej obce, nezúfajte, máte nárok na denný príspevok v hodnote 4,64€ na pokrytie cesty či stravy
 • kontaktujte poskytovateľa kurzu a informujte sa o bližších informáciách (začiatok kurzu, dĺžka atď.)
 • jednoducho vypíšete prihlášku, ktorú vám poskytne konkrétna vzdelávacia inštitúcia alebo úrad práce – oddelenie vzdelávania
 • po odovzdaní prihlášky na ÚP nasleduje proces schvaľovania, ktorý trvá do 14 dní
 • ÚP vás následne kontaktuje, aby ste prišli podpísať dohodu ohľadom absolvovania kurzu

Ak ste nezamestnaný, hľadáte si prácu a ste evidovaní na UPSVaR, prečo nezískať nové vedomosti bezplatne? Využite túto možnosť a zvýšte svoje šance pre adekvátne uplatnenie sa na trhu práce. Neviete ako na to? Prečítajte si aké sú repas podmienky a čo všetko musíte spĺňať. Získajte nové zručnosti, absolvujte pracovný pohovor úspešne a ponúknite firme kvalitného a plnohodnotného zamestnanca. Prečítajte si článok o tom, ako si správne vybrať rekvalifikačný kurz.

V prípade, že bol pre vás obsah tohto článku zaujímavý a pomohol vám, zdieľajte ho a pomôžte tak nie len sebe, ale aj iným ľuďom, ktorí o tejto možnosti nevedia alebo stále váhajú, prečo rekvalifikačné kurzy absolvovať.  

Nezabudnite, že absolvovaním naších kurzov si môžete zvýšiť plat o 300€.