Kto je freelancer a čo to je? Aj vy patríte medzi tých, ktorí tento pojem už niekde počuli? Zaujíma Vás, aká je vlastne pracovná náplň takého človeka? Alebo ste mladý, chcete sa týmto smerom uberať, len neviete, kde začať? 

Pre mladých ľudí je typické odlíšiť sa od tradícií a pevne zakotvených rituálov. Väčšina z nich chce byť slobodným a ,,sám sebe pánom”. Chcú byť iní, žiť podľa seba a nechcú ísť s davom. Inak to nie je ani v oblasti práce a zamestnania.

Nevedia a nechcú si predstaviť každodenný pracovný stereotyp a pýtajú sa, prečo by mali poslúchať príkazy nadriadeného. Týmto myšlienkovým prúdom sa pomaly ale isto začala vo svete ,,budovať” novodobá pracovná pozícia a vytvárať nová komunita ľudí.

Kto je freelancer?

Copywriter, pracujúci na voľnej nohe, samostatne zárobkovo činná osoba či nezávislý pracovník, synoným je naozaj mnoho. Pokusov o nájdenie vhodného slovenského ekvivalentu z pôvodne anglického termínu nájdete na internete neúrekom.

kto je freelancer vyznam
Nech si to nazveme ako chceme, freelancer je v podstate ktokoľvek, kto je kreatívny a dokáže si v konkrétnej oblasti zarábať sám na seba. Prirodzene, k svojmu chodu a fungovaniu potrebuje ľudí na spoluprácu. Či už krátkodobo alebo dlhodobo, je to len a len na ňom.

Nie, freelancer nemá šéfa a nie, nemusí vstávať každý deň ráno do práce. To však neznamená, že denne venuje menej hodín práci ako klasický zamestnanec. Kľúčové je však dokázať si vhodne a efektívne manažovať svoj vlastný čas. Kľudne si môžete zmyslieť, že mesiac nebudete pracovať a proste odídete na dovolenku. Áno, waw ! Nemusíte sa naozaj nikomu spovedať, rátať zvyšné dni dovolenky a ani si pýtať povolenie.

Že radi pracujete na pláži, v horách či v posteli? Fantázii sa medze nekladú. Stačí, že máte pri sebe vášho jediného spoločníka – notebook. Skupiny jednotlivých freelancerov však dnes fungujú už aj v rovnakých spoločných priestoroch. Máte síce kolegov, no nepracujete na žiadnom spoločnom projekte. Jednoducho si prenajmete spoločné priestory. Všetko je to o vlastnom rozhodnutí a vlastnej organizácii.

kto je freelancer cas

Kto je freelancer a prečo je výhodné s ním spolupracovať?

Firmy sa často dostávajú do situácie, kedy pracujú na rôznych projektoch a potrebujú odborníka či špecialistu na konkrétnu oblasť, avšak len dočasne.

Preto je pre nich nevýhodné zamestnávať niekoho dlhodobo. Firma teda začne spolupracovať s nejakým freelancerom, ktorý mu dokáže výhodne pomôcť s danou oblasťou v rámci krátkodobej spolupráce. Výhodou je teda vyššia efektivita práce a nízke náklady.

Ako freelancer si môžete naozaj pekne zarobiť a dokážete sa tým aj živiť. Prečítajte si, čo robia niektorí freelanceri a koľko za to dostanú zaplatené.

kto je freelancer firma

Kto je freelancer a v akej oblasti pracuje?

Oblasti práce sú naozaj rôznorodé. Ten, kto je freelancer, funguje ako grafik, architekt, bloger, tlmočník, programátor či rôzny iný marketingový a IT špecialista. Jednoducho akýkoľvek odborníci, ktorí na sebe denno denne pracujú, neustále sa vzdelávajú a robia všetko pre to, aby boli v danej oblasti špičkou. Zaujala Vás práca freelancera? Prečítajte si, freelancer práca: v čom byť odborníkom a zistite, s čím môžete začať podnikať.

Láka vás práca freelancera? Chceli by ste sa tým živiť? Prihláste sa na nás kurz Freelancer a buďte v danej oblasti odborníkmi.

Treba si však uvedomiť, že napriek tomu, že práca freelancera sa zdá byť rajom ničnerobenia, nenechajte sa zmýliť. Ak nedokážete jednať s ľuďmi, nebudete schopní vytvárať a vybudovať žiadne spolupráce a tým pádom nebudete mať žiaden zisk. Napriek tomu, že ste vo svojej práci dobrí, musíte ju dokázať vhodne prezentovať a ,,predať”.

Začínate podnikať? Dajte si pozor na týchto 8 bodov.