Freelancer práca: čo všetko môžem robiť, ak sa chcem stať nezávislým pracovníkom a podnikať sám na seba? Odpoveď je, že vlastne čokoľvek. Podstatné je byť odborníkom v konkrétnej oblasti, neustále sa vzdelávať a dokázať si pozháňať zákazky na spoluprácu, aby ste mali príjem

V článku kto je freelancer alebo novodobé podnikanie sme sa zamerali na význam termínu freelancer. Vysvetlili sme si, aká je podstata náplne práce a ako vyzerá jeho pracovný životAk vás zaujíma život freelancera a chcete sa týmto smerom uberať, poďme sa pozrieť na to, na čo sa samostatne zárobkovo činná osoba dokáže špecializovať:

Ak začínate podnikať, nezabúdajte na týchto 8 bodov!

1. Freelancer práca ako profesionálny pisár

Blogovanie, blogeri, blogging. V prípade, že si trúfate na zaujímavý článok alebo ste nejaký už vyprodukovali a výsledok bol úspech medzi čitateľmi, poďte do toho.

Existujú blogeri, ktorí sa tejto práci venujú len čiastkovo a privyrábajú si aj iným spôsobom. Úspešní blogeri si však dokážu v pohode zarobiť na svoje živobytie, sú schopní splácať aj hypotéku a ešte im zostáva aj na život či cestovanie

freelancer práca pisár

Spočiatku asi nebudete môcť mať vysoké nároky a vyberať si z množstva ponúk. Pravdepodobne sa chytíte každej slamky a budete vďačný za akúkoľvek odozvu či ponuku. Je preto dobré byť flexibilný a dokázať napísať pútavý článok z viacerých oblastí. Chce to však čas a skúsenosti.

2. Stratégia tri písmená alebo starý dobrý Google

Určite to poznáte, ak čokoľvek hľadáte. Ujo Google má naozaj nekonečné vedomosti a je vo svete asi tým najpopulárnejším pomocníkom. Spojenie termínov Ujo Google a freelancer práca vie priniesť ovocie. Vedeli ste o tom, že dokáže byť zároveň zdrojom príjmu? Prečo s ním teda nespolupracovať?

Hovoríme o SEO stratégii ako o procese, ktorý dokážete využiť vo svoj prospech. V podstate úzko súvisí s blogovaním a vy dokážete vyladiť akúkoľvek webovú stránku do takej miery, aby ste zvýšili jej umiestnenie v rámci google vyhľadávača na čo najvyššie miesto. Je teda veľmi vysoká pravdepodobnosť, že firme zvýšite návštevnosť na webe a takto jej získate nových zákazníkov, ktorí firme začnú produkovať zisk.

freelancer práca stratégia

3. Základňa Facebook – freelancer práca

Že v dnešnej dobe by malo byť samozrejmosťou mať vlastnú firemnú stránku na sociálnej sieti Facebook asi vysvetľovať nemusíme. Okrem budovania vzťahov so zákazníkmi a vytvárania vlastnej komunity tak dokážete lacno a efektívne propagovať rôzne typy reklamných kampaní.

Tento spôsob len umocňuje silu prívalovej vlny nových zákazníkov či leadov tomu, pre koho pracujete. Spravujte firemný Facebook, komunikujte prostredníctvom neho s ľuďmi, umocňujte firemné vzťahy, budujte silu značky a vytvárajte cielené reklamy. Načo robiť marketing? Marketingu sa hovorí ako o srdci firmy. Prečo je marketing dôležitý?

freelancer práca facebook

4. Freelancer práca – virtuálne ,,šanóny”

Napriek tomu, že ste nezávislým pracovníkom, potrebujete mať prehľad o svojej práci po každej stránke. Uvedomte si, že všetky potrebné údaje si musíte niekam značiť. Či už je to vytváranie databázy klientov, štatistika, vaše myšlienky, nápady či poznámky. Čokoľvek.

Excel je vhodný nástroj na vedenie administratívnej zložky aj bez asistentky. Využite ho preto na zaznamenávanie úloh, analýzu svojho výkonu či plánovanie rozpočtu. V priebehu svojho fungovania to určite oceníte.

5. Čo so spoluprácou?

Cieľ je jasný a jednoduchý – postupne si vytvárať určitú sieť klientov. Niektoré spolupráce budú pravdepodobne len jednorázové, no iné vám pomôžu zarábať si z dlhodobého hľadiska a budete s nimi v kontakte častejšie. Nezabúdajte preto na svoju reputáciu a dobré meno. Pravidlo je rovnaké, ako keď si firma buduje branding. Odteraz je vaše meno značka.

freelancer práca spolupraca
Na internete nájdete mnoho komunít či webových stránok, ktoré vám pomôžu odniekiaľ sa odraziť. Či už ide o slovenský trh alebo zahraničný (ten ponúka, prirodzene, viac možností).

Funguje to podobne ako s klasickými pracovnými pozíciami, ktoré zamestnávatelia denne uverejňujú alebo naopak, ak zamestnávateľ hľadá odborníka v konkrétnej oblasti. Poďme sa pozrieť na niektoré komunity.

Freelancer práca – slovenské komunitykomunita či zoznam freelancerov, ktorých tu nájdeme na základe oblasti ich pôsobenia

Freelancer práca – ponuky od zamestnávateľov: na týchto stránkach nájdete aktuálne ponuky zo strany firiem, ktoré hľadajú konkrétneho špecialistu

Freelancer práca – zahraničné portály: fungujú obojstranne, teda buď si zvolím, že niečo hľadám, alebo niečo ponúkam

Zaujala ťa práca freelancera? Prihlás sa na náš kurz Freelancera, kde sa naučíš správne pracovať so SEO stratégiou, budeš vedieť spravovať firemný Facebook účet, vytvárať cielené reklamné kampane či písať pútavé blogy. Využi tieto praktické vedomosti a zarábaj štýlom nezávislého pracovníka.

Keď ste evidovaný na úrade práce, zistite, prečo absolvovať rekvalifikačné kurzy a aké sú jeho výhody.